ČMSHb

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Jak se stát rozhodčím hokejbalu

Rozhodčím se může stát každá osoba starší 15-ti let.

Pro začátek je potřeba kontaktovat buď regionální sekretáře nebo přímo regionální komise rozhodčích, kde zájemce získá podrobnější informace ohledně seminářů rozhodčích a případně kontaktů na konkrétní odpovědné osoby z daného regionu.

Pro získání rozhodcovské licence je potřeba znalost pravidel hokejbalu, fyzická zdatnost, smysl pro nestrannost a fair play.

K získání licence zájemce o rozhodcovský dres absolvuje písemný test z pravidel a test z fyzické zdatnosti spočívající v tzv. Cooperově běhu (nemusí být ze strany příslušné komise rozhodčích vyžadován).

Po získání licence, v začátku vždy regionální licence III. třídy, je rozhodčí zařazen na příslušnou listinu rozhodčích. V počátcích řídí utkání těch nejmenších hokejbalistů, většinou po boku zkušenějších kolegů.

Výstrojní požadavky:

Každý rozhodčí musí mít oficiální dres rozhodčího, který si může zakoupit v každé kanceláři příslušného regionálního svazu hokejbalu. Dále musí mít černou (tmavou) sportovní obuv, černou hokejovou přilbu, černé kalhoty a píšťalku.

Kariéra rozhodčího

Každý rozhodčí hokejbalu začíná řídit utkání v příslušném regionu, zpravidla od nejmenších dětí, tedy přípravek, žáků či dorostů. Postupně se získáváním zkušeností a zvládáním náročnějších utkání přechází k řízení mužských soutěží.

Talentovaní rozhodčí ve věku do 26 let jsou poté na doporučení příslušných regionální komisí rozhodčích zařazení do tzv. Junior programu Komise rozhodčích ČMSHb. Ten má za cíl zdokonalit schopnosti a znalosti těchto mladých rozhodčích a připravit je tak pro řízení nejvyšších soutěží ČMSHb.

Ti nejzkušenější rozhodčí jsou zařazeni na listiny rozhodčích Komise rozhodčích ČMSHb a řídí soutěže Extraligy mužů, 1. národní ligy a extralig dorostů.

Soupiskové rozhraní - administrace klubů

Připojte se k hokejbalu

Najdete nás pravidelně i na sociálních sítích čtečkách RSS i na YouTube.comPartneři českého hokejbalu