Extraliga SD – Snack Dobřany zázračně otočil ČF sérii, ostatní favorité však skončili na štítě

Datum: 27. 04. 2007
Autor: Přemysl Falta
Sdílej přes:
Marné dobývání dobřanské branky v 5. rozhodujícím čtvrtfinále;foto:PF Asi nejvyrovnanější čtvrtfinále play-off v historii má za sebou Extraliga staršího dorostu. Až na souboj Ďáblů Praha s Pentem Most, ve kterém nedali mostečtí hráči oslabeným Ďáblům prakticky žádnou šanci na úspěch a triumfovali ve třech zápasech (Ďáblové – Most 1:4, 0:4, 0:4) se všechny ostatní série rozhodovaly až v 5. zápasech. Snack Dobřany odjížděl k odvetám do Litoměřic za takřka ztraceného stavu 0:2 na zápasy, ale když oba zápasy na půdě soupeře Dobřany zvládly, série se vrátila k rozuzlení zpátky na západ Čech. Pátý zápas před bouřlivou kulisou 130 přítomných diváků byl dlouho vyrovnaný a oba týmy chtěly vstřelit vedoucí branku, které mohla pomoci celou sérii rozhodnout. Velké šance se střídaly na obou stranách, ale velký zápas odchytal domácí brankář Jan Marek, který v rozhodujících chvílích své mužstvo hodně podržel. V závěru 2. třetiny se podařilo Dobřanům dvakrát skórovat a když místo očekávaného náporu Killers přišly na počátku 3. třetiny dvě hrubé chyby v přesilové hře litoměřických, které potrestal Snack rozhodujícími údery, bylo o postupujícím rozhodnuto. Ve zbývajícím čase museli rozhodčí a pořadatelé především krotit rozdivočené hráče a diváky. Litoměřice sérii ztratily především neúspěchy v domácích utkáních, v rozhodujícím utkání nakonec pouze 10 statečným hráčům nakonec nestačily síly (Dobřany – Litoměřice 1:4, 0:5, 4:2, 4:1, 4:1). Zatímco ve zmíněném duelu bylo největším překvapením senzační otočení vývoje série, v ostatních dvojicích bylo nejvíce šokujícím jméno postupujících týmů. Oba největší favorité soutěže Tygři Mladá Boleslav a především suverén celé základní části SK Jihlava byla ve svých sériích vysoce favorizováni. Jejich soupeři, Kert Park Praha a Habešovna Gladiators, na jaře nepodávali příliš přesvědčivé výkony, ale opět se potvrdila známá pravda, že utkání play-off jsou něco úplně jiného než ta v základní části. Habešovna se po domácí výhře 2:1 ujala téhož vedení v sérii, ale po následujícím odvetném vítězství jihlavských ve 4. utkání se zdálo, že si favorit v domácím prostředí postup pohlídá, ale opak byl pravdou. I když dle slov trenéra kladenského celku Zbyňka Kotka je v rozhodujícím utkání Jihlava poprvé herně jasně přehrála, nakonec se díky famóznímu výkonu brankáře Ondřeje Tvarůžka a šťastné brance Jakuba Šímy 12 vteřin před koncem normální hrací doby radoval z postupu outsider (Jihlava – Habešovna 2:1, 2:3 SS, 1:2, 4:1, 0:1). Výsledkově nejvyrovnanější byl souboj boleslavských Tygrů a Kert Parkem Praha. V celé sérii rozhodovaly nejdrobnější detaily, ale také týmová síla, vůle a potřebné štěstí. Lepší koktejl se nakonec podařilo namixovat pražskému celku, a tak jihlavský neúspěch napodobili i favorizovaní Tygři ( Tygři MB – Kert Park 3:2, 1:2, 5:4 PP, 3:4 PP, 3:4 PP).
Semifinálové dvojice utvořily týmy Snack Dobřany – Habešovna Gladiators a Pento Most – HC Kert Park Praha. Favority sérií jsou v obou případech týmy, které mají v úvodních zápasech výhodu domácího prostředí, ale jak ukázalo čtvrtfinále, jakékoli předčasné soudy letos nemají přílišnou váhu.

Zaznamenali jsme pro Vás, jak prožívali a hodnotili v průběhu jednotlivých sérií výkony své i svých soupeřů někteří trenéři.

ing. Zbyněk Zápotočný, trenér SK Jihlava ( za stavu 2:2 v sérii )

V sobotním utkání byli domácí od začátku důraznější a aktivnější, hosté z Jihlavy za nimi zaostávali a převaha domácích se projevila vedoucím gólem na konci čtvrté minuty. Po celou zbývající část první třetiny se domácí snadněji dostávali před hostujícího brankáře a především obránci dokázali nebezpečně zakončovat. Stav 1:0 po první třetině byl pro hosty vzhledem k průběhu první třetiny, příznivý. Podruhé třetiny lépe vstoupili naopak hosté z Jihlavy a podařilo se jim ve čtvrté minutě ve vlastním oslabení vyrovnat po velice pěkné kombinaci, kdy Dankovi nabíjel Staněk. Po této brance se obraz hry změnil a hosté byli najednou lepším mužstvem, domácí jakoby otřesení vyrovnáním se s obtížemi vyrovnávali se stále nebezpečnějšími kontry hostů. Nebýt skvěle chytajícího brankáře Tvarůžka, skóre by se určitě měnilo. Vychytal i ty nevyloženější střelecké šance domácích. Bohužel hosté z převahy nic nevytěžili a do poslední třetiny šla mužstva za jednobrankového náskoku domácích. V poslední třetině se již žádné mužstvo střelecky neprosadilo a utkání skončilo jednobrankovým vítězstvím domácích a ti si tak připsali druhé vítězství v sérii a neděli již mohli rozhodnout o svém postupu do semifinále. Na obou stranách byli výraznými postavami svých mužstev brankáři Tvarůžek a Procházka Nejlepšími hráči na straně domácích byli jednoznačně brankář Ondřej Tvarůžek a z hráčů v poli Jakub Šíma a Lukáš Čáp. Z týmu hostí brankář Jakub Procházka, z obránců Adam Hrabovský a z útočníků jako vždy velký bojovník Pavel Píbil.
V nedělním utkání začali opět aktivněji domácí a obě mužstva si byla vědoma toho, že komu se podaří vstřelit první branku, získá velkou psychickou výhodu. Zdálo se, že první třetina skončí bez branek, obě mužstva si vypracovala několik velice dobrých příležitostí, z nich jedinou využili v poslední minutě hosté, když se přesně trefil Píbil. Klobouk dolů před tímto hráčem za výkon, který podal jak v sobotním, tak v nedělním utkání i přes to, že si po jednom ze soubojů v prvním utkání bolestivě zranil rameno a zdálo se, že v dalším průběhu již nebude pokračovat. Naopak byl nadále výraznou postavou utkání na straně hostujícího mužstva. Ve druhé třetině hosté začali dohrávat akce až do bezprostřední blízkosti domácího brankáře s cílem mu co nejvíce zaclonit výhled a dorážet vyražené střely od obránců. Výsledek se dostavil a během 73 vteřin se jihlavským hráčům podařilo vstřelit tři branky, když se dvakrát trefil Koudelka a jednou Danko. Zvláště Dankova branka na 3:0 po sólové akci z vlastní třetiny, kdy obešel čtyři hráče domácích byla výstavní. Klid domácího brankáře Tvarůžka byl najednou tentam. Několikrát se obořil na vlastní obránce a dokonce ve vzteku zlomil hůl. Rozhodčí to bohužel přehlédli, stejně jako bodnutí koncem hole ze strany jednoho z domácích hráčů. Byl to zákrok na vyloučení do konce utkání. Jinak rozhodčí podali v obou utkáních, stejně jako hráči obou mužstev, velice dobrý výkon. Po čtvrté brance si trenér Habešovny vybral oddechový čas na uklidnění mužstva. Do konce druhé třetiny se domácím podařilo vstřelit první gól. V poslední třetině se ještě domácí pokusili o úprav u výsledku, k tomu chtěli využít tří přesilovek, které jim hosté někdy i po zbytečných faulech nabídli, ale využili až tu poslední vteřinu před jejím skončením Nutno řici, že po zbytečné chybě hostů na červené čáře. Do konce utkání zbýval půldruhá minuta a hosté si již vítězství nenechali vzít. To již v utkání nepokračoval Pavel Píbil, který pro velké bolesti v rameni odstoupil několik minut před tím ze hry.
Všechna čtyři dosavadní utkání byla naprosto vyrovnaná, dominantními postavami jsou oba brankáři – Tvarůžek a Procházka. Domnívám se, že v sérii uspěje mužstvo, které dokáže proměnit vyložené příležitosti, využijí případné přesilové hry a bude mít více štěstí a jehož hráči budou důraznější před brankou. Stav čtvrtfinálové série je po čtvrtém utkání vyrovnaný, obě mužstva ztratila v domácím prostředí jedno utkání a rozhodne se tedy v pátém měření sil v sobotu 21. dubna od 16:00 hodin v Jihlavě.

Zbyněk Kotek, trenér Habešovny Gladiators ( taktéž za stavu 2:2 na zápasy )

V prvním našem domácím zápase za stavu série 1:1 byla obě mužstva velmi "zakřiknutá". Nebyl to hezký zápas, obě mužstva si asi byla vědoma důležitosti utkání, moc vyložených šancí nebylo, hrál se celkem pomalý hokejbal bez nějakého většího nasazení(možná mělo vliv i horké počasí). My jsme ale využili 2 přesilovky a soupeř žádnou, i když paradoxně jediný gól vstřelil při naší početní výhodě. V závěru jsme se ubránili tlaku Jihlavy a dotáhli zápas do vítězného konce. Druhé utkání začalo jako přes kopírák prvého dne, na Jihlavě bylo vidět že musí, my jsme chtěli....Utkání se zlomilo ve druhé třetině, Jihlava využila dvě přesilovky a další gól hned přidala během minuty. Teprve za stavu 4:0 začali moji hráči více běhat, chvilkami doslova "drtili" Jihlavu v jejich obranném pásmu, jenže zkušený soupeř odolával až na výjimky v pohodě i se štěstím. Dvě nastřelené tyčky, dvě břevna a dvě tutovky, nás musí hodně mrzet, i když musím přiznat, že Jihlava z rychlých protiútoků měla také šance. Tento zápas opět dokázal, že Jihlava má zkušenost, kvalitu a my máme vynikajícího gólmana, dokážeme něco nahradit bojovností, ale moji hráči v ní nevydrží po celý zápas. Na jednu stranu jsem rád, že dokážeme hrát s nejlepším týmem soutěže vyrovnaně, ale mohli jsme již rozhodnout o překvapivém postupu. V Jihlavě to bude těžké, ale bude záležet na tom, jak se vyrovnáme se zklamání ze čtvrtého utkání, protože bylo veliké. Pokud to dokážeme hodit za hlavu, hrát v plné koncentraci, nejsme určitě bez šance.

Jaroslav Vrbovec, trenér TJ Snack Dobřany ( po srovnání série na 2:2 )

Dobřany prohrály s Litoměřicemi oba domácí zápasy čtvrtfinále play – off a s předvedenou hrou byly na pokraji vyřazení. Proto jsme s kolegou Tůmou během tréninků zkoušeli změny ve složení útoků, věnovali se hernímu systému a absolvovali pohovory s hráči. Ti si vše patrně vzali k srdci a výsledkem jsou 2 výhry Dobřan na půdě Litoměřic. K sobotnímu utkání nastoupily Dobřany s výraznými přesuny v sestavě a pouze na 2 pětky. Domácí skórovali již ve 3. minutě. Dobřany ale dokázaly v 5. minutě vyrovnat v přesilové hře a v 7. minutě 1. třetiny přidat další gól. Ve 2. třetině přidaly Dobřany ve 12. minutě branku na 1 : 3. A když jsme přidali v 5. minutě poslední třetiny branku na 1 : 4, bylo rozhodnuto. Času domácím zbývalo relativně dost, ale rozhodnuto bylo díky stylu výkonu našeho týmu. V 9. minutě 3. třetiny byl v sólovém úniku hráč domácích, kterého zezadu seknul náš obránce. Ten dostal trochu přísně trest 5 + OK a domácím bylo darováno trestné střílení, přestože akce byla zakončena. TS bylo proměněno, stav 2 : 4 a 5 minut přesilovky Litoměřic... I to naši hráči zvládli a dovedli zápas k vytoužené výhře. Dle mého názoru rozhodčí trochu podlehli domácímu bouřlivému publiku, za 1. a 2. třetinu jsme hráli 6 x oslabení, zatímco domácí jen 1 x,ač celý zápas hráli na hranici tvrdosti v osobních soubojích a především chodili i po odpískání beztrestně do našeho gólmana. Při hře v plném počtu plnili naši hráči přesně stanovenou taktiku a domácí nevěděli co hrát, příležitosti měli především v přesilovkách, ty jim ale všechny neuvěřitelně likvidoval gólman Gal, za přispění obětavé hry našich hráčů, kteří na rozdíl od domácích zápasů 2 ze 3 přesilovek využili.
Do nedělního zápasu jsme nastoupili ve stejném složení, se stejnou taktikou a s vědomím mečbolu domácích. Opět jsme inkasovali 1. gól, již v 5. minutě. Jen se ale potvrdil bojovný duch našeho týmu během tohoto víkendu, neboť bylo v další minutě vyrovnáno. V 11. minutě 1. třetiny jsme využili přesilovou hru, zvýšili na 1 : 2 a v 6. minutě 2. třetiny dokonce na 1 . 3, nevídanou střelou ze vzduchu. Když pak minutu před koncem 2. třetiny dobřanský Kalina zkompletoval hattrick, navíc gólem v oslabení, bylo hotovo. I přes opětovný tlak domácích fandů, tvrdou hru domácích a paradoxní poměr vyloučených 6 : 9. S kolegou Tůmou jsme pyšní na výkon našich hráčů během tohoto víkendu,do puntíku totiž plnili naše taktické a herní požadavky, hráli disciplinovaně, na hranici sebeobětování a co hlavně – konečně jako tým !!! Vynikající výkon podali úplně všichni hráči ( včetně v domácích zápasech mnou kritizovaných členů reprezentace do 18 let ), vyzdvihnout však musím 1 z nich. Co totiž předváděl gólman Gal bylo neuvěřitelné a famózní, v sobotu měl 64 a v neděli 48 zákroků. Přesto si naše mužstvo pochvalu trenérů zatím nezaslouží, neboť byť podalo v Litoměřicích skvělý výkon, jen napravovalo pokažené domácí zápasy a chvála je možná až po 3. výhře, nyní je stav 2:2. V sobotu nás domácí asi podcenili, viděli se v dalším kole již před zápasem a v neděli to už asi nešlo. I díky našemu výkonu. Pokud v něm budeme pokračovat i v rozhodujícím 5. zápase doma, věříme, že máme šanci na postup.

ing. Jiří Lívanec, trenér HC Kert Park Praha ( po triumfu svého mužstva v sérii s Tygry MB )

Hrací systém play off opět potvrdil, že má své místo v závěru hokejbalové soutěže. Všech pět utkání mezi HBC Tygři Mladá Boleslav a HC Kert Park Praha bylo naprosto úžasných. Dvě utkání skončila výhrou pouze o jednu branku a tři utkání se rozhodla až v prodloužení. Všechny statistiky jsou zcela vyrovnané a i v herních činnostech šlo o dva velmi vyrovnané celky. Zápasy byly velice tvrdé, korektní, ale naprosto bez zákeřných faulů a zcela bez nesportovního chování. Hráči chtěli hrát a nutno uznat, že rozhodčí jim velmi pomohli svým citlivým a nekompromisním přístupem. Během série bylo i jedno vážné zranění na straně Kertu, kdy hráče s přeraženým nosem odvezla z hřiště sanitka. Ale přesto, že šlo o faul vysokou holí, byl to ze strany hráče Tygrů zcela neúmyslný zásah a utkání dále pokračovalo bez zbytečných emocí. Jeden z mála rozdílů byl v tom, že na straně Boleslavských tygrů excelovala první řada, která byla i autorem většiny branek a bylo velmi obtížné jí účinně bránit. Na straně Kertu byla zátěž,a tím i úspěšnost, rozložena na tři vyrovnané řady. To byl jediný zcela viditelný rozdíl ve hře obou celků.
Na závěr bych navrhl, aby vedení hokejbalu se zamyslelo nad termínovou listinou. Začalo ideální hokejbalové počasí a u obou extralig dorostů pokračují jen čtyři celky a ostatní mají pět měsíců herní prázdniny. Ještě chci hráčům Boleslavi poděkovat za skvělou hru a popřát úspěch do další sezóny a našim klukům děkování také, ale konec sezóny je zatím daleko. Teď začíná příprava na zápasy s Mostem a na prodloužení sezóny ještě o minimálně šest zápasů.